USED’DEN DEV AVRUPA PROJESİ

USED yine Türkiye’yi temsil edecek, Milli Sporumuz Hemsball Avrupa sahnesine çıkacak.

Uluslararası Sanat Eğitimcileri Derneği (USED), Merkezi Brüksel’de bulunan Yürütme Ajansı tarafından kabul edilen, Yunanistan’ın PATRAS Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülecek olan “Herkes İçin Eşit Spor” İşbirliği Ortaklıkları projesinin ortağı olacak.

Milli Sporumuz Hemsball’un da yer alacağı dev projede özel ihtiyacı olan bireylerin spor ve sanat yoluyla toplumsal hayata kazandırılması hedefleniyor ve 500.000 Euro bütçeli projede Alzheimer hastaları ve obez olan genç kadınlara yönelik olacak.

Hemsball

Smumenski Üniversitesi (Bulgaristan), Rijeka Spor Derneği (Hırvatistan) Padova Üniversitesi Spor Merkezi (İtalya), Chieti Üniversitesi (İtalya), Birmingham Üniversitesi (İngiltere), San Antonio Üniversitesi (İspanya), Palermo Üniversitesi (İtalya), Uluslararası Sanat Eğitimcileri Derneği (Denizli / Türkiye), Haloyon Derneği (Yunanistan), Enoros Eğitim Kurumu (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi), Enoros Eğitim Kurumu (Yunanistan) gibi kuruluşların ortaklığında geliştirilen proje uluslararası nitelik taşıyor.

1smxdo2zklc8

Hemsball Alzheimer’a Çare Olacak

Türkiye’de ve dünyada hızla yaygınlaşan Milli Sporumuz Hemsball, Türkiye’ye kazandırdığı katma değerin yanında dikkat, odaklanma, hafıza, matematiksel zeka ve refleks gelişimi, el, göz ve ayak koordinasyonuna olumlu etki yapması sebebiyle akademik çevrelerce araştırmalar yapılmış ve Hemsball’un insan sağlığına katkıları bilimsel nitelik kazanmıştır. Uluslararası Sanat Eğitimcileri Derneği (USED)’in girişimleriyle de Türk ekibi olarak çeşitli ülkelerde “Herkes İçin Eşit Spor” projesi kapsamında tanıtımlar yapılacak.

14555937_1847903292107493_586574016_n

Umut HALLAÇ: “Alzheimer Hastalarını Toplumsal Hayata Hemsball İle Kazandıracağız.”

USED Başkanı Umut Hallaç, projenin başarıya ulaşacağına inandığını belirterek Milli Sporumuz Hemsball’un özellikle Sanatçı Alzheimer hastaları için çare olabileceğini söyledi:

“Kültür, sanat, edebiyat gibi alanlarda aktif olarak çalışan ve daha sonraki süreçte kendini bu alandan koparıp toplumumuzda uygulamak için sanatla ilgilenen bireyleri spor aracılığıyla tekrar hayata bağlamayı amaçlıyoruz. Buna yönelik projemizde Milli Sporumuz Hemsball’u ön plana çıkarıp buradaki deneyimlerimizi Avrupa’daki ortaklarımızla paylaşarak ortak çözüm önerileri oluşturacağız. Son zamanlarda Alzheimer hastalığında artış görülmesi nedeniyle bu konuya önem vererek Alzheimer hastalarının aktif hayata katılımını desteklemek için Avrupa’daki dernek ve spor kuruluşlarıyla işbirliği yapacağız. Hemsball’un hafıza ve matematiksel zekanın gelişiminde katkı sağladığı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde gerileme ile ortaya çıkan Alzheimer hastaları için de Hemsball çare olabilir. Derneğimizin misyonu gereği de özellikle Sanatçı Alzheimer hastalarının toplumsal hayata uyumunu arttırmayı hedeflediğimiz projenin başarılı olacağına inanıyorum.”

10968434_392584054241423_6783486217972649100_n

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir