UGP

ulusal gençlik parlamentosu

KENTLERİNDE GENÇLİK ALANINDA ÇALIŞMALAR YAPAN GENÇLİK MECLİSLERİ, ÜNİVERSİTE KULÜPLERİ, GENÇLİK SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI, GENÇLİK PLATFORMLARI, GENÇLİK MERKEZLERİ, GENÇLİK KÜLTÜR EVLERİ  OLMAK ÜZERE FARKLI KURUM VE KURULUŞ TEMSİLCİLERİNDEN OLUŞAN İLETİŞİM AĞIDIR.

Ulusal Gençlik Parlamentosu kurulduğu günden bu yana Türkiye’de gençlerin toplumsal hayata ve karar alma süreçlerine aktif katılımını hedefleyen çalışmaları ile ülkemizde bütüncül bir gençlik politikasının geliştirilmesi sürecine önemli katkılar sağlamayı sürdürüyor.

Ülke genelindeki Gençlik Meclisleri 19 Mayıs 2004 tarihinde bir araya gelerek TBMM’de gerçekleştirilen törenle Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun (UGP) kuruluşunu ilan etti. Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, bu yapının sekretarya görevini yürütüyor. Ulusal Gençlik Parlamentosu, 2012 yılında aldığı kararla Gençlik Meclisleri dışında kalan gençlik örgütlenmelerine de açıldı.UGP’nin halen 69 ilden 43 Gençlik Meclisi,  gençlik alanında faaliyet gösteren 72  sivil toplum kuruluşu ve 78 üniversite öğrenci kulübü üyesi bulunuyor.

Detaylı bilgi için ulusalgenclikparlamentosu.net adresini ziyaret edebilirsiniz.